Domů Events Historie Posázavské stezky

Historie Posázavské stezky

Vážení přátelé,

Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou procházku- Historie Posázavské stezky – procházka po stopách vyprávění Boba Hurikána, cestovatele, trampa, spisovatele. Průvodce Michael Antony – Tony, autor publikaceTramping.

Vyrážíme 19. 3. 2023 v 11:00 z Kamenného Přívozu. Sraz u mostu na odbočení z asfaltové silnice (červená značka) s průvodcem a autorem publikace Tramping Michaelem Antony – Tony po stopách vyprávění Boba Hurikána. Komentovaná vycházka se koná při příležitosti blížícího se      100. výročí vzniku „Posázavské stezky“ vybudované v délce 6,8 km nákladem 230.000 Kč Klubem čsl. turistů v Praze v letech 1919–1924.

Jak na místo srazu? Autem lze dojet například do Petrova u Prahy, kde zaparkujeme v ulici K Nádraží (u rozcestí „Hřebena“) a budete pokračovat vlakem na místo srazu. Sestoupáte na vlakové nádraží, kde staví takzvaný „Posázavský pacifik“, který vyjíždí z pražského Braníka. Pražané se mohou na výlet vydat rovnou z hlavního města po kolejích, dojet do Kamenného Přívozu a stejně tak se vrátit. Během jízdy z Petrova se otevírají krásné pohledy do údolí řeky Sázavy sevřeného z obou stran skalnatými útesy. Nevšedním zážitkem je přejezd po 48 metrů vysokém železničním viaduktu z roku 1901 – „Žampašském mostě“. Vystoupíte v Kamenném Přívozu, napojíme se na červenou turistickou značku, které se budete držet celé putování posázavskou krajinou. Přejdete přes most, chvilku půjdete po silnici a pak zahnete doprava do trampského a turistického ráje – odtud vyrážíme. Cesta se vine nad řekou, v údolí uvidíte vesnici a jez Žampach. Společně dojdeme k Žampašské vyhlídce, odkud je krásný výhled na žampašský železniční viadukt z roku 1900. Jedná se o nejvyšší kamenný železniční most v České republice, měří necelých 42 m, je žulový a má sedm oblouků. Na stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy, zejména z Itálie. A pak vás čeká Klimentova vyhlídka. Z ní je asi nejhezčí pohled na řeku a trampskou osadu v Lukách pod Medníkem. Pak už sejdeme z kopců, skal a budeme se pohybovat níže, téměř na úrovni řeky, a to až do Pikovic. Jednou z posledních krás této trasy je skalní útvar Pikovická jehla, tyčící se naproti nad řekou. Na jejím vrcholu se nachází kříž a je oblíbeným místem horolezců. Poté už jen přejdete most, pokocháte se pohledem na Sázavu a dojdete na železniční zastávku Petrov u Prahy. Odtud se dostanete vlakem zpátky do Prahy anebo zpět do Kamenného Přívozu. Vlak jezdí celkem často i o víkendu, ale informujte se v jízdním řádu.

Trasa měří caa 9 km a ujít se dá klidnou chůzí za 3 až 3,5 hodiny. Terén není příliš náročný, vede po rovině, občas se stoupá a někde jsou schody. Cesta je vhodná i pro děti a zdatnější důchodce, pro kočárky to není. Cestou chybí občerstvení, takže si nezapomeňte nějakou svačinku přibalit.

Místo srazu 19.3.2023 v 11,00 na odbočce za mostem v Kamenném přívoze, červená značka – GPS: (most) 49°52’24.1″N 14°29’17.5″E. Info v den vycházky na mob. 603196678.

Pořádá Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, Mezi řekami, z.s. a Kultura Posázaví a Povltaví. Podporováno Středočeským krajem.

Těšíme se na vás

Kultura Posázaví a Povlataví, Mezi řekami, z.s.

Bob Hurikán – český cestovatel, publicista a spisovatel.

Josef Peterka, známější pod uměleckým jménem Bob Hurikán, případně pod literárním pseudonymem Bob Peters, byl český skaut, cestovatel, tramp, sportovec, spisovatel, publicista, redaktor, partyzán, historik trampingu a trampský písničkář. Vedle složení několika dodnes známých písniček byl autorem celé řady knih s dobrodružnou, romantickou, detektivní a cestovatelskou tematikou. Pro jeho bouřlivý život se mu neoficiálně přezdívalo český Jack London.

Autor knihy : Michael Antony – Tony

Událost je ukončena.

Datum

Bře 19 2023
Expired!

Čas

11:00 - 15:00

Umístění

Kamenný přívoz
Kategorie

Organizátor

Kultura Posázaví a Povltaví
Telefon
+420 608 151 001
Email
info@kulturaposazaviapovltavi.cz
Webová stránka
https://www.facebook.com/kulturaposazaviapovltavi

Další organizátoři

Mezi řekami, z.s.