PŘEDSTAVUJEME VÁM NOVÝ PROJEKT

PIETA TŘEBSÍN

PIETA V TŘEBSÍNĚ

Pieta v Třebsíně bude věnována všem zavražděným, vystěhovaným a vězněným na vystěhovaném území Středu Čech za 2. světové války.

PROČ PIETA V TŘEBSÍNĚ?

Rozhodli jsme se vybudovat PIETU na počest zavražděným vězňům z koncentračního tábora v Hradištku na sklonku 2. Světové války.

Tito vězňové byli nuceni kopat v Třebsíně protitankový příkop v naprosto nelidských podmínkách. V posledních dnech války mezi 9. - 11. dubnem 1945 byli cestou do Třebsína a zpět a také v samotném příkopě při pracech, nelítostně vražděni komandy SS.

Na odhalení památné Piety, která se konala 12. dubna 2022 a na kterou přijela i delegace rodin španělských potomků byli přítomni senátoři Zdeněk Hraba za Benešovsko a Petr Štěpánek za Příbramsko, dále místostarostka Krňan Kateřina Tichá, starostka Hradištka Radka Svobodová, dokumentarista a publicista Václav Šmerák, občané obcí vystěhovaných rodin, občané Třebsína a mnoho dalších osob. Všem děkujeme za to, že přišli a byli přítomni křtu současné Piety a u poklepání na základní kámen té budoucí. Děkujeme též za podporu Regionálnímu muzeu v Jílovém u Prahy a Jaroslavovi Grodeckému za poskytnutí pozemku pro Pietu, zastupitelce Hradištka Lucii Haškové a dále všem podporovatelům.

Tak došlo k rozhodnutí vystavět památnou Pietu připomínající lidské utrpení a také proto, abychom přiblížili historii tohoto místa, které na konci války zas tak malebné nebylo.

Zde ve videu krátké poděkování všem, kteří se zúčastnili slavnostního odhalení budoucí Piety a poklepání na základní kámen.

Maketa budoucí Piety
Poklepání na základní kámen

Pro ty z Vás, kteří by chtěli jakoukoliv částkou přispět na realizaci Piety jsme zřídili transparentní účet.

TRANSPARENTNÍ ÚČET PRO REALIZACI PAMÁTNÍKU:

21 02 13 39 38/2010 - FIO BANKA

PŘEDEM VÁM DĚKUJEME

JAK DOŠLO K MYŠLENCE PIETY?

PIETA TŘEBSÍN

VŠE ZAČALO PUTOVNÍ VÝSTAVOU – KDYŽ PAMPELIŠKY NEKVETLY

Tuto výstavu uspořádalo Regionální muzeum Jílové u Prahy společně s Mezi řekami, z.s.

A JAK TO VŠE ZAČALO?

Výstavu jsme připravovali společně s Lucií Haškovou, která se již dlouhá léta zabývá historií obce Hradištko a především pracovně - výchovným táborem na Hradišku, který byl zbudován za 2. světové války.

Na jednom z panelů je zmíněn protitankový příkop v Třebsíně a tak vznikla myšlenka o tomto příkopu zjistit více.

Natočili jsme krátký dokument, který jsme přeložili do dalších 3 jazykových mutací. Za Anglický a Španělský překlad a následný dabing děkujeme Haně Ditrichové. Francouzskou verzi nám přeložila a nadabovala Klára Jungová - děkujeme.

Odhalení budoucí Piety předcházelo setkání v Senátu Parlamentu ČR 8. dubna 2022.

Odhalení budoucí Piety předcházelo setkání v Senátu Parlamentu ČR 8. dubna 2022. Sešlo se zde na 200 studentů, pamětníků, historiků a hostů regionu Středních Čech, aby si připomněli 80. výročí vystěhování prostoru mezi Vltavou a Sázavou po Benešov a Sedlčany, kde bylo za 2. světové války zřízeno cvičiště SS. Bylo nám ctí se této ojedinělé akce zúčastnit a představit posluchačům náš projekt PIETA – uctění památky zabitých vězňů koncentračního tábora Hradištko při kopání protitankového příkopu v Třebsíně.

Tak došlo k rozhodnutí vystavět památnou Pietu připomínající lidské utrpení a také proto, abychom přiblížili historii tohoto místa, které na konci války zas tak malebné nebylo.

Příběh pro pampelišku - MUDr. Eva Stupková

2. ČERVENCE 2022 – FESTIVAL TŘEBSÍNSKÉ ZVONĚNÍ

SBÍRKA - PIETA TŘEBSÍN

FESTIVAL TŘEBSÍNSKÉ ZVONĚNÍ

Festival ze svého výtěžku přispěl na realizaci zbudování piety v Třebsíně částkou 20 000 Kč.

Diváci festivalu přispěli částkou 4 600 Kč.

Jejich jména uvádíme zde na webových stránkách a dále budou uvedena na samotné pietě.

 

1) Stanislava Nollová

2) Monika a Jan Tvrzníkovi

3) Vojtěch Kadlec

4) Miroslava Fraňková

5) paní Doksanská

6) M. Vobrubová

7) Baštovi z Turnova

8) Zdena Linhartová

VŠEM JEŠTĚ JEDNOU VELMI DĚKUJEME

Video z festivalu Třebsínské zvonění 2022